ساختن مهارت ها در توسعه ی اینترنت اشیاء

در مرحله ی قبل، آشنایی با مفاهیم و مهارت های ابتدایی اینترنت اشیاء، شما یک دید کلی نسبت به مفاهیم و مهارت های اولیه ای که یک توسعه دهنده ی اینترنت اشیاء نیاز دارد، آشنا شدید. در این مرحله شما  قرار است تا مفاهیم مورد نیاز برای توسعه ی راه حل های خلاقانه در اینترنت اشیاء را عمیق تر فرا بگیرید.

در این مرحله ابتدا چند فناوری و ابزار کلیدی برای توسعه ی اینترنت اشیاء در مقیاس بزرگ تر به شما معرفی خواهد شد. سپس شما باید با کیت ها و معماری های موجود در اینترنت اشیاء آشنا شوید. پس از این ها درس هایی از اتصال شهر ها، یک پروژه ی مقیاس بزرگ و جامع فرا خواهید گرفت. در آخر نیز با یک سری آموزش های ویدیویی قادر خواهید بود که پروژه ی بعدی خود را در حوزه ی اینترنت اشیاء به اجرا در آورید – یک دنبال کننده ی عادات سالم.

اجزاء لایه ی بعدی در اینترنت اشیاء را کشف کنید

با فراگیر شدن سنسورهای اینترنت اشیاء در زندگی روزمره، توسعه دهندگان اینترنت اشیاء می بایست مهارت های خود را برای ارائه ی راهکار در حوزه ی اینترنت اشیاء مقیاس بزرگ و پیچیده ارتقا دهند. همین طور که شما قطعات را هوشمند تر می کنید، باید تلاش کنید تا کارهایتان را هم با استفاده از بهترین ابزارها، فناوری ها و سامانه ها هوشمندانه تر کنید. در این مقاله درباره ی این ابزارها، فناوری ها و سامانه ها بیشتر بخوانید.

برای اینکه جزئی از انقلاب فناوری باشید، باید معماری ها و طراحی های جدید را کاوش کنید و راهکارهای پیچیده تر اینترنت اشیاء را توسعه دهید.

مقاله را از لینک زیر مطالعه کنید:

توسعه دهندگی اینترنت اشیاء را عمیق تر فرا بگیرید

توسعه دهندگی خود را با استفاده از کیت مخصوص توسعه دهندگان سریعتر کنید

برای سریع تر کردن پروسه ی توسعه دهندگی اینترنت اشیاء، شما نیاز دارید تا از کیت های مخصوص توسعه دهندگان اینترنت اشیاء استفاده کنید. برخی از دیوایس های اینترنت اشیاء یک پیاده سازی سفارشی  از یک میکروکنترلر هستند(مانند ESP8266s) یا یک رایانه تک بردی هستند (مانند Raspberry pi). در این مقاله قصد داریم چند کیت توسعه دهندگی معروف را بررسی کنیم و قابلیت های مختلف موجود در آن ها را نشان دهیم.

کیت های توسعه دهندگان یک مجموعه از یک میکرو کنترلر یا یک رایانه تک بردی به همراه چندین جزء سازگار دیگر هستند که شما می توانید از آن ها برای ساخت نمونه های اولیه از دیوایس های اینترنت اشیایتان استفاده کنید. کیت توسعه دهندگان اینترنت اشیاء معمولا از اجزایی مانند بردبردها، سیم های جامپر، برد های توسعه(expansion boards)، منابع تغذبه، باتری ها، سنسورها و عملگرها می باشد. این کیت ها علاوه بر اینکه مجموعه ای از سخت افزارها باشند، همچنین شامل یک سری منابع مطالعاتی برای توسعه دهندگان، ابزارها و سرویس هایی برای پشتیبانی از توسعه دهندگان می باشند.

درباره کیت ها مطالعه کنید:

* پنج کیت پرطرفدار در اینترنت اشیاء

از معماری های اینترنت اشیاء برای ارائه ی راه حل های منعطف،مقیاس پذیر و قدرتمند استفاده کنید

برنامه ریزی و تعیین معماری اینترنت اشیاء به شما کمک می کند تا پیچیدگی اینترنت اشیاء را مدیریت کنید. اطمینان داشته باشید که با خواندن این مقاله که تمام لایه های معماری اینترنت اشیاء، طراحی هوشمند و تعاملی و ارزش معماری های مرجع و استاندارد اینترنت اشیاء را در نظر گرفته است، موفق خواهید شد.

یک معماری ساختار راه حل شما را، که شامل جنبه های فیزیکی(چیزها) و جنبه های مجازی (مانند سرویس ها و پروتکل های ارتباطی) می باشد، شرح می دهد. اتخاذ یک معماری چند لایه به شما این امکان را می دهد که بتوانید بر روی ارتقاء و فهمیدن اینکه چگونه هرکدام از جنبه های مهم معماری به صورت مجزا (قبل از جمع آوری آن ها در اپلیکیشن اینترنت اشیاء) عمل می کنند. این رویکرد ماژولار به شما کمک می کند تا پیچیدگی راهکار های خود را مدیریت کنید.

در این مقاله درباره ی معماری های اینترنت اشیاء بخوانید:

* ساده سازی توسعه ی پروژه با استفاده از معماری اینترنت اشیاء

یک راهکار اینترنت اشیاء در مقیاس بزرگ را بررسی کنید، شهر های متصل

همین طور که توسعه دهندگی اینترنت اشیاء خود را به سناریو های دنیای واقعی گسترش می دهید، سریع تر درباره ی چالش هایی در اتصال مردم، سرویس ها و زیرساخت ها خواهید دانست. در این مقاله شما فراخواهید گرفت که یک توسعه دهنده ی اینترنت اشیاء چگونه باید با فناوری های قدیمی، حالا حاضر و نیز آینده کار کند.

تعدادی از شهرها و روستاهای جهان برای حل مشکلاتشان مانند کنترل ترافیک، افزایش امنیت و سطح زندگی شهروندانشان، در حال روی آوردن به اینترنت اشیاء هستند. سنسورهای هوشمند که در سرتاسر شهر نصب می شوند (بر روی وسایل نقلیه و اپلیکیشن ها و دیوایس هایی که مردم از آن ها استفاده می کنند) داده هایی را از سرتاسر شهر تولید می کنند. داده های اینترنت اشیاء، برای آگاهی از تصمیماتی درباره ی اینکه مکان های عمومی چگونه طراحی شده اند، چگونه از منابع به بهترین شکل استفاده شود و اینکه چگونه سرویس ها و ابزارهای عمومی ارائه شوند تا سودمند تر و بهینه تر باشند، استفاده می شوند.

درباره ی چالش های موجود در ارائه ی راهکارهای اینترنت اشیاء مقیاس بزرگ در مقاله زیر بخوانید:

ساختن شهرهای متصل با استفاده از فناوری های جدید و موجود اینترنت اشیاء

مهارت خود را در توسعه ی اینترنت اشیاء بسازید!

حالا که دانسته های خود را درباره ی پیچیدگی های توسعه دهندگی اینترنت اشیاء ارتقا دادید، وقت آن رسیده که مهارت خود را با آموزش ویدیویی بسازید. شما باید با استفاده از کیت توسعه دهندگان اینترنت اشیاء AdaFruit Feather Huzzah، پایتون، جاوا، MQTT و پلتفرم اینترنت اشیاء IBM Watson یک سامانه ی دنبال کننده ی عادات سالم بسازید. شما یاد خواهید گرفت که چگونه دیوایس را اسمبل کنید، میکروکنترلر را آماده کنید، دیوایس رابه پلتفرم اینترنت اشیاء متصل کرده و روی آن یک اپلیکیشن ابری را که بر پایه ی جاواست اجرا کنید.

مهارت اینترنت اشیاء خود را با ساخت یک سامانه ی دنبال کننده ی عادات سالم ارتقاء دهید.

مراحل بعد

آیا هنوز می خواهید بیشتر بدانید؟ در مرحله ی بعد شما با چالش های امنیتی اینترنت اشیاء، مدیریت دیوایس ها و تجزیه و تحلیل اینترنت اشیاء آشنا خواهید شد. همچنین پروژه ی دنبال کننده ی عادات سالم را ارتقاء خواهید داد. تا آن موقع می توانید مقالات دیگری با این موضوع را نیز مطالعه کنید.

 

 

منبع: IBM

محمدرضا داودی

دانشجوی مهندسی برق دانشگاه صنعتی اصفهان هستم و چند وقتی هست که به مبحث اینترنت اشیاء علاقه مند شده ام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *