در توسعه دهندگی جدی شوید

اینترنت اشیاء، توانایی گسترده ای در تغییر شکل کاربردها و صنایع مختلف دارد؛ از سیستم های خودکار خانگی گرفته تا گجت های کنترل سلامت ، خرده فروشی ، کنترل ساخت و تولید، ماشین های هوشمند و شهرهای هوشمند.

استفاده از فناوری های اینترنت اشیاء درحیطه های فوق، منجر به بازدهی های موثری خواهد شد.

این بازدهی ها زمانی بدست خواهند آمد که داده های دریافت شده از دیوایس های اینترنت اشیا، مانند سنسور های هوشمند، تحلیل شده و با بدست آوردن درک درستی از این انبوه داده ها ، از آنها برای کاهش هزینه ها، صرفه جویی در وقت و یا بهبود تجربه کاربر استفاده شود.

این داده ها زمانی بیشترین ارزش را خواهند داشت که قابل اتکا و امن باشند؛ گرچه برای بدست آوردن درک درستی از داده ها، آنها ابتدا باید به موقع تحلیل و آنالیز شوند.

در دو سرمقاله پیشین، « راهنمای آغازین برای توسعه دهندگان اینترنت اشیاء » و « ساختن مهارت ها در توسعه پروژه های اینترنت اشیاء » شما را با مهارت های کلیدی، مفاهیم و تکنولوژی های توسعه دهنده پروژه های اینترنت اشیاء آشنا کردیم .
در آخرین گام از مسیر آموزشمان ، به شما کمک خواهیم کرد که از عهده چالش برانگیزترین مباحثی که توسعه دهندگان با آن رو به رو هستند برآیید.

امنیت

مقوله امن کردن دستگاه ها در پروژه های اینترنت اشیاء به دلیل تعداد زیاد دیوایس های متصل، سخت بودن به روز رسانی دیوایس ها پس از کار گذاشته شدن و همچنین ماهیت حساس داده های گردآوری شده، دشوار است.
بهترین راه، بکار بردن طراحی امنیتی در حین توسعه پروژه های اینترنت اشیاء است.

امنیت در اینترنت اشیاء شامل مباحث امنیت داده، امنیت شبکه و همچنین امنیت تمام اپلیکیشن های مرتبط با دیوایس یا داده ها، مانند فضای ابری و یا اپ های تلفن همراه ، می شود.

حیاتی است که توسعه دهندگان با چالش های امنیتی در توسعه پروژه های اینترنت اشیاء، آشنا بوده و شیوه های مقابله با آنها را فرابگیرند تا از تکرار اشتباهات رایجی که امنیت پروژه را به چالش می کشند، جلوگیری کنند.

مدیریت دیوایس

از آنجا که راهکار های اینترنت اشیاء در حال گسترده شدن است و تعداد دیوایس های متصل به هزاران و حتی میلیون ها عدد خواهد رسید، مدیریت و نگهداری دیوایس های اینترنت اشیاء چالش مهمی خواهد بود.

مدیریت دیوایس، در تمام مراحل چرخه حیات دیوایس ها شامل ساخت، راه اندازی و اجازه دسترسی و اتصال دیوایس های جدید، امری ضروری است.
مدیریت دیوایس، در واقع مدیریت ، نظارت و کنترل دیوایس ها، اشکال یابی، اشکال زدائی خودکار و جایگزینی دستگاه هایی است که از رده خارج شده اند.
با خودکار سازی این فرآیند ها ، توسعه دهندگان می توانند :

  •  پروژه های خود را گسترش دهند.
  •  پیکربندی های سازگار را برای تمام دیوایس های خود حفظ کنند
  •  به روز رسانی نرم افزار های دیوایس ها را زمان بندی کرده تا از کارکرد آنها و تهیه موثر ، قابل اطمینان و امن داده ها اطمینان حاصل کنند.

تحلیل

بدست آوردن داده ها به وسیله دیوایس های اینترنت اشیاء به تنهایی ارزش زیادی ندارد؛ زمانی این کار ارزشمند خواهد بود که ابتدا داده ها به منظور بدست آوردن درک درستی از موقعیت، تحلیل و سپس در پاسخ به شرایط، واکنش های مناسب به صورت خودکار اعمال شوند.

در حال حاضر بیشتر داده های اینترنت اشیاء بی استفاده می مانند زیرا عملا بخش بسیار کوچکی از داده های گردآوری و ذخیره شده تحلیل می شوند.
اعمال تحلیل بر روی حجم زیاد داده های ناهمگن بدست آمده در مکان های متفاوت و از بین دیوایس های مختلف، کار سختی خواهد بود.

داده ها نیاز به اعمال فیلتر های مختلف، نرمال سازی (Normalization) و یا تغییر شکل دارند، داده ها همچنین دارای کیفیت ها و اعتبار گوناگونی هستند و یا ممکن است حساس به زمان بوده و نیاز به واکنش بی درنگ برای بدست آوردن نتیجه مناسب داشته باشند.

با استفاده از تحلیل لبه  و یا تحلیل آنی در کنار موتورهای قوانین و مدیریت تصمیم می توان مشکلات فوق را تا حدی کاهش داد و واکنش ها را خودکارسازی کرد.

پارسا

دانشجوی الکترونیک دانشگاه شـهـیـــد چمران اهواز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *