آشنایی با مفاهیم و مهارت های ابتدایی اینترنت اشیاء

مقالات و وبسایت های بسیاری در زمینه اینترنت اشیاء کار خود را با اعلام انبوه داده ها و آمارها در رابطه با گسترش روز افزون آن، آغاز می کنند.

(شما احتمالا از پیش، منظور از اینترنت اشیاء را می دانید؛ اما اگر مایل به دانستن مقدمه ای در این زمینه هستید، ویدیو آموزشی “اینترنت اشیاء چطور کار می کند” را ببینید. )

در این مقاله شما یک دید کلی از مفاهیم و مهارت های اولیه لازم برای توسعه دهندگان اینترنت اشیاء بدست خواهید آورد. این راهنما، شما را در سه زمینه انتخاب سخت افزار، انتخاب بهترین شبکه ارتباطی و تشخیص استفاده از پلتفرم اینترنت اشیا ، راهنمایی خواهد کرد.
در نهایت، با آموزش شگفت انگیز ساخت اولین پروژه اینترنت اشیاء ، با استفاده از این مفاهیم و مهارت های ساده و همچنین برد Raspberry Pi ، تعدادی سنسور، Wi-Fi و Node-Red ، پایان خواهد یافت.

 

1- مفاهیم و مهارت های اینترنت اشیاء مورد نیازتان را پیدا کنید

برای آنکه توسعه دهنده موفقی در زمینه اینترنت اشیاء شوید، لازم است که مهارت های گوناگون و همچنین وفق پذیری و شوق زیادی برای یادگیری پروسه ها، پلتفرم ها و ابزار های مختلف داشته باشید. در این مقاله، شما با فناوری هایی آشنا خواهید شد که در توسعه برنامه های اینترنت اشیاء کاربرد خواهند داشت.

 با گسترش روز افزون کارایی های اینترنت اشیاء، و اتصال روزانه میلیارد ها دستگاه به اینترنت که هم اکنون استفاده می شوند، نیاز به توسعه دهندگان ماهری که بتوانند راهکار های مختلفی در اینترنت اشیاء، توسعه و تحویل بدهند، بیشتر می گردد.

 

با خواندن مقاله زیر، یادگیری خود را از اینجا آغاز کنید:

*       7 مفهوم کلیدی و مهارت های لازم برای آغاز کار با اینترنت اشیاء

 

2- بهترین سخت افزار برای اینترنت اشیاء را انتخاب کنید

با آغاز توسعه پروژه اینترنت اشیاء، نیاز به مقایسه و انتخاب بین گزینه های سخت افزاری موجود خواهید داشت. شما می توانید از این راهنما برای انتخاب بهترین سخت افزار مورد استفاده در توسعه  و ساخت نمونه اولیه پروژه اینترنت اشیاء خود، استفاده نمایید.

در زمینه اینترنت اشیاء، دیوایس ها … اشاره به سخت افزار های مجزا مانند سنسور ها و عملگر ها (Actuators) ، برد های موجود مانند Raspberry Pi و همچنین نمونه های پیش ساخته موجود و دستگاه های تولیدی که از تجهیزات مجزای دیگری ساخته شده اند، دارد.

 

در این مقاله با ویژگی های تجهیزات و نیاز های سخت افزاری لازم برای اینترنت اشیاء آشنا شوید :

انتخاب بهترین سخت افزار برای پروژه بعدی اینترنت اشیاء مخصوص شما !

 

 

3- انتخاب بهترین فناوری شبکه اینترنت اشیاء

حال که اجزای مورد نیاز دستگاه خود را انتخاب کردید، لازم است که آنها را به هم متصل کنید تا بتوانند باهم در ارتباط باشند. شما می توانید از این راهنما برای رفع مشکل ارتباطات و چالش انتخاب مناسبترین فناوری شبکه برای پروژه اینترنت اشیا خود، استفاده کنید.

معمولا شبکه ها را، ساخته شده از مجموعه ای از فناوری ها توصیف می کنیم؛ از فناوری هایی مانند Bluetooth LE در پایین ترین قسمت مجموعه، که مربوط به اتصال فیزیکی دستگاه ها است؛ تا فناوری های رده بالایی مانند IPv6 که برای آدرس دهی منطقی و مسیریابی ترافیک شبکه استفاده می شود.

 

در این مقاله آخرین فناوری های شبکه اینترنت اشیاء را بیاموزید :

*       متصل کردن اشیا در اینترنت اشیاء

 

4- چه زمانی نیاز به یک پلتفرم اینترنت اشیاء خواهید داشت؟

بسته به پروژه اینترنت اشیایتان، شما ممکن است که بخواهید یک پلتفرم اینترنت اشیاء به پروژه خود بیافزایید. همه پروژه ها نیاز به پلتفرم اینترنت اشیاء ندارند، اما شما می توانید با مطالعه این راهنما بیاموزید که چه زمانی پروژه شما نیاز به یک پلتفرم اینترنت اشیا خواهد داشت؟

 پلتفرم های اینترنت اشیاء میان افزاری برای اتصال و مدیریت تجهیزات سخت افزاری و داده های جمع آوری شده آنها با رابط کاربری موبایل و برنامه های کاربردی وب، فراهم می آورند. این پلتفرم های اینترنت اشیاء اغلب برای برقراری ارتباط امن بین دستگاه ها ، برنامه ها و سرویس های مختلف طراحی می شوند.

 

در این مقاله بخوانید که چگونه می توانید به سرعت راهکار و پروژه اینترنت اشیاء خود را با ارزش تر کنید :

*       با استفاده از پلتفرم اینترنت اشیاء برنامه های کاربردی پروژه خود را ساده تر و موثر تر کنید.

 

5- توسعه پروژه اینترنت اشیاء را آغاز کنید

حالا که با مقدمات توسعه راهکار های اینترنت اشیا آشناء شدید، وقت آن است که مفاهیم و مهارت ها را در عمل به کار ببرید. یک زنگ درب هوشمند با برد های Raspberry Pi  ، تعدادی سنسور، زنگ اخبار، نرم افزار Node-Red و Apple home kit  ، بسازید. ویدیو آموزشی زیر را دنبال کنید و یاد بگیرید که چگونه سنسور ها را به برد Raspberry Pi خود متصل کرده و برد را پیکربندی کنید؛ سنسور ها را به نرم افزار Apple home kit خود متصل کرده و یک سیستم ساده خانگی خودکار، برای خودتان طراحی کنید.

 

آماده شروع کردن هستید ؟ این آموزش ویدیویی برای توسعه اولین پروژه اینترنت اشیاء خود دنبال کنید.

*       توسعه راهکارها و پروژه های اینترنت اشیاء را با ساخت یک سیستم خانگی خودکار، آغاز کنید.

 

مراحل بعد

آیا برای عمیق تر شدن آماده اید؟ در مرحله ی بعد  به بررسی معماری های اینترنت اشیاء و کیت های توسعه دهنده خواهیم پرداخت و سپس با توسعه ی یک اپلیکیشن در حوزه ی سلامت ادامه خواهیم داد. همچنین به مطالعه و بررسی درباره مفاهیم اینترنت اشیاء ادامه خواهیم داد. .

منبع: IBM

پارسا

دانشجوی الکترونیک دانشگاه شـهـیـــد چمران اهواز

2 thoughts on “آشنایی با مفاهیم و مهارت های ابتدایی اینترنت اشیاء

 • 9 مارس 2022 در t 12:09
  Permalink

  سلام
  بسیار عالی ممنون از راهنمایی هاتون

  فقط این قسمت آخر که بخش آموزش ویدیویی هست لطفا فایل ویدیو رو بزارید بتونیم ببینیم. چون پیداش نمیکنم

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *